SEVDALI BULUT

SEVDALI BULUT
06 Şubat 2021 - 12:23 - Güncelleme: 19 Mart 2021 - 12:24
Rumeysa Özuslu

SEVDALI BULUT

Bu sonbaharda da tepemizde koskoca bulutlar ülkeleri gezip dolaşıyorken, hayaller ülkesine adanmış bir çizgi film/masal olan Sevdalı Bulut’tan bahsetmek isterim… 

Sevdalı Bulut, şair-sanat insanı Nazım Hikmet’in 1950’li yılların sonlarında Sovyetler Birliği’nde yaşarken senaryosunu yazdığı çizgi filmin/masalın adı. 

Masalın/filmin konusu ise şöyle: 

Masalda ismi geçen Sevdalı Bulut bir hayal ülkesine ait. Bir dervişin üflediği neyden çıkagelen bulut, yine üflenen neyden fırlayan ülkede yaşayan güzeller güzeli Ayşe Kız’a sevdalı.

Her ikisi de Ney Ülkesinin merhamet ve iyilik dolu kahramanı. Fakat masalda, üflenen neyden fırlayan kötü kalpli bir karakter de var. İsmi ‘’Kara Seyfi’’.

Kara Seyfi, Ney Ülkesinde yaşayan en zengin kişi. Ayşe’nin bahçesi dışındaki her şey ona ait. Yine de gözü doymayan kötü kalpli Seyfi’nin tek derdi Ayşe’nin bahçesinin de kendine ait olması.  Bunu başarmak için ise olmadık işlere girişen Seyfi bir türlü sahip olamaz o bahçeye. Olamaz ama yine de büyük zararlar verir. Seyfi, bahçeyi geri dönüşü olmayan yollara soktuğunu zannederken her şey bir anda yeniden canlanıverir. Çünkü bahçeyi ve bahçede yaşayan Ayşe’yi kurtarmak için kendini feda eden Sevdalı Bulut, iyiliğe ve merhametin gücüne inanarak sevdasını yeryüzüne bırakır, yağmur olur süzülür, bahçede yaşayan canlılara yeniden hayat olur, sevdası ile Ayşe’ye güç verir. Sevdalı Bulut ve Ayşe’nin aşkı sonsuzluğa uzanmış olur.

Sonbahar akşamlarında, evimizin küçük bir köşesinde otururken bu çizgi filmi açıp, yumuşak çizgileriyle masal esintisini zihnimize taşıyarak birlikte izleyip, resim defterlerimize sevdalı bulutlar çizelim mi?

Çizgi film için Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin yayınladığı link: https://youtu.be/KuwT_NXL_Rs


YORUMLAR

  • 0 Yorum