Meraklı Hayalperestler İçin Kitap Önerileri

Meraklı Hayalperestler İçin Kitap Önerileri
30 Aralık 2020 - 15:10 - Güncelleme: 06 Şubat 2021 - 12:55
Derya Diker Demir
MUTLU HAYALPEREST (4-7 yaş) PETER H. REYNOLD
Hayal kurmanın önemi üzerine yazılmış; harika görselleriyle çocukların hayal kurmalarına daha kitap bitmeden rehberlik eden, biz yetişkinlere ise fazla ciddiyetle göğüslediğimiz gerçeklerden birazcık sıyrılıp, çoktandır üzerinde düşünmediğimiz hayallerimizi hatırlatan, içimizi renklendiren, ruhumuzu havalandıran, eğlenceli, komik, enfes bir kitap . Defalarca okunası ...

AĞACA TIRMANAN İNEK (4-7 yaş) GEMMA MERINO Karşınızda dünyanın en meraklı ineği: Mötilda En büyük tutkusu bolca hayal kurmak ve yeni şeyler öğrenmek olan Mötilda’nın sıradışı hayalleri ile dalga geçip anlattıklarını hiç ciddiye almayan, otlanmaktan başka bir şey düşünmeyen kardeşleri Bella, Berta, Bonita günün birinde onu anlayabilecek mi? Hayallerini kovalayan, keşfetmekten ve denemekten büyük keyif alan Mötilda, tırmanabildiği ağacın tepesinde tanıştığı kendi gibi meraklı,üstelik kırmızı çizmeleri olan ejderha ile arkadaş olması üzerine kardeşlerine “Neden Olmasın?“ dedirten eşsiz bir deneyim yaşar. Peki şimdi kardeşleri ne yapacak dersiniz? Hayallerinden vazgeçmeyip imkansızı olduranların hikayesi…
4040 ÖNCE HAYAL (4-7 yaş) JUDITH MALIKA LIBERMAN
“Önce hayal, sonra gerçek On parmak, on marifet Hayal ettiğin gerçek olur Her şeyden önce bir hayal kur.” Şarkılı Masallar serisinin ilk kitabı olan Önce Hayal ile Liberman, bu sefer miniklere anlattığı ışıl ışıl, rengarenk masalıyla hayal dünyasının kapılarını ardına kadar açıyor. Hayal kurmanın yaratıcılığı nasıl güzel beslediğini gözler önüne seren bu özel masalı okuyalım, okutalım…
MERAKLI KARINCA CİMCİM’İN SERÜVENLERİ (4-7 yaş) BİLGİN ADALI
Uzaklara, çok uzaklara,ağaçlardan da öte gökyüzüne kadar gitmek isteyen meraklı mı meraklı karınca Cimcim’in cesaretle yollara düşmesinin serüveni. Hayatı merak etmenin, öğrenme hevesinin önemini bu sefer bir karıncanın gözünden izliyoruz.
ÇOK HAYAL KURAN ÇOCUK (4-7 yaş) ŞERMİN YAŞAR Belki de bu gece Hayal Perisi’nin ziyaret ettiği o şanslı çocuk biz olabiliriz. O halde, Hayal Perisi ile hayallerimizin gerçeğe dönüştüğü birbirinden renkli düş bahçelerinde dolaşmaya hazır mısınız? Bulutlardan kutuplara, göçmen kuşun kanadından okyanuslara, güneşin sıcacık sohbetinden piramitlere uzanan harika bir hikaye… Dilediğimiz her yere kayan bir yıldızın kuyruğuna takılıp gidebiliriz. Yeter ki hayal kurmaktan vazgeçmeyelim.
 MERAKLI BAHÇE (4-7 yaş) PETER BROWN Kasvetli bir şehirde yaşayan Liam isimli küçük bir erkek çocuğu eski bir demiryolu üzerinde bakımsız küçük bir bahçe keşfeder. Bu bahçeyi yabani otlardan kurtarmak, eski canlılığına kavuşturmak için canla başla çabalar, her yolu dener. Sahici bir bahçıvan hissine kapılan Liam, bitkilerin bakımı ile ilgili tüm incelikleri öğrenir. Sonunda canlanan bahçe, önünde kilometrelerce uzanan raylar nedeniyle yerinde duramayan, keşfe çıkmaya karar veren meraklı bir bahçeye dönüşür. Meraklı Bahçe bir umudun, bir şehre hayat veren yeşile dönüşmesinin büyüleyici öyküsü.

HAYAL KIZ (8-10 yaş) LEYLA RUHAN OKYAY

Sınır tanımayan hayaller kuran,kurduğu hayallerle çok eğlenen Mavi’nin beyninin içindeki çılgın düşüncelerle dolu yolları arşınlıyoruz bu kitapta. Hayal Kız olarak anılmak isteyen Mavi’nin aile ve arkadaş ilişkilerini de anlatan keşiflerle dolu bu büyüme hikayesini keyifle okuyacaksınız.

 EVE GİDEN KÜÇÜK TREN (8-10 yaş) BEHİÇ AK Dedesinin hayalini gerçekleştirmek isteyen Münevver Hanım, günün birinde dedesinin köyüne çıkagelir. İlk olarak köyün en hayalci çocuğu İlyas ile karşılaşır. İlk kez hayalleri olan bir yetişkin ile tanışan İlyas’ın şaşkınlığı, Münevver Hanım’ın çılgın hayalleri karşısında heyecana dönüşür. İkisi birlikte yıllar önce kapatılmış maden ocaklarından emekli köy sakinlerinin tek tek kapısını çalarlar... Peki, Münevver Hanım’ın bu çılgın hayali gerçekleşebilecek mi? Neşesini yitirmiş köyü bu bitirim ikili canlandırmayı başarabilecek mi? Hepsinin yanıtı ve daha fazlası bir solukta okunan bu eğlenceli romanda.

 FİLOZOF ÇOCUK HAYAL GÜCÜ NE İŞE YARAR? (8-10 yaş) OSCAR BRENIFIER Merakı kamçılayan sorular soran, düşündüren, akılları karıştıran, hayatı sorgulatan, okuyucunun farklı bakış açılarıyla çok seslilik, çok renklilik yaratan, farklı ve özel bir kitap. Düşünme eylemini çocuklar için eğlenceli bir serüvene dönüştüren Oscar Brenifier, dizideki her kitabın ismini bütünleyen on sekiz büyük soru yardımıyla, okurlarını, düşünceleri ile oynamaya ve görünenin ardında yatan gerçeği keşfetmeye çağırıyor.

MERAK EDEN SUSAMURU (8-10 yaş) JILL TOMLINSON Dünyayı tanımak için sorduğu birbirinden değişik sorularıyla etrafındaki herkesi bıktıran meraklı susamuru Pat’ın, en yakın arkadaşı Babi ile yaşadığı eğlenceli ve tehlikeli serüvenlerine eşlik ederken susamurlarını da yakından tanıma fırsatı buluyoruz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum