Evde etkinlikler yapalım

Evde etkinlikler yapalım
30 Aralık 2020 - 15:18 - Güncelleme: 30 Aralık 2020 - 15:45
Lara Fesli

Merhabaaa! Okuldan ve uzaktan eğitimden geriye kalan süreçte evdeki vaktini değerlendirmen için etkinlik önerileri hazırladık. :)
Topu Düşürmeden Dans: Aile fertlerinden biriyle kendi alnınızın ortasına top, balon ya da bunlara benzer bir nesne koyarak müzik eşliğinde dans edin. Bakalım top ne zaman düşecek?
Fark Ne?: Evde ikişerli eş olun ve aranızda A - B olarak ayrılın. Önce A’lar gözlerini kapatsın ve bu sırada B’ler bir beden formu alsın. Ardından A’lar gözlerini açıp B’leri dikkatlice incelesin ve gözlerini tekrar kapatsın. Bu sırada B’ler formunda küçük bir şeyi değiştirsin ve A’lar bu farkı bulmaya çalışsın. Sonra roller değişerek yeniden yapılsın.
Ne Olabilir?: Evden herhangi bir nesne seçin. (Örtü, yastık, kumanda, bardak vs.) Bu nesneyi ortaya koyup etrafına oturun. Herkes sırayla nesneyi alarak onu benzettiği bir amaçla sergilesin.
Masal Oluşturalım: Gazete ya da dergilerden rastgele kelimeler seç, onları makas yardımıyla keserek hepsini bir torbaya at. Ardından torbadan bir kelime çekerek o kelimenin anlamına TDK Türkçe Sözlğk’ten bak ve anlamına uygun bir biçimde kullanılarak masal oluştur. 1 Sporcu/1 Müzisyen: Merak ettiğin 1 sporcunun ve 1 müzisyenin hayatlarını araştır. Çevrendekilere anlatarak onları da bilgilendir.
 Sanat Eserlerini İnceleyelim: Dünyaca ünlü ressamların eserlerinden 5 tanesini seçip hikâyelerini, tekniklerini, yapıldıkları dönemleri araştır. Kukla Yapalım: Evden temiz çoraplar bulup ellerine geçir, onları seslendirerek kukla gösterisi hazırla.
Kendi Melodimizi Yaratalım: Evdeki kalemler ya da başka nesnelerle bir görüntü oluştur. Örneğin önce kalemleri dik biçimde koy, bir sonrakinde yatay şekilde gibi. Her şekle bir hareket belirle. Alkış, el şıklatma, bacağa vurma gibi. Sonra oluşturduğun şekillere göre sesleri oluşturarak ortaya bir melodi çıkar
Kelime Bulmaca: 10-15 tane balon şişir ve her balonun üzerine bir harf yaz. Ebeveynlerinden müzik açmlarını iste, müzik başlayınca yerdeki balonları havaya atmaya başla. Müzik durduğunda elinde kalan balonun üzerindeki harfle başlayan 2 kelime söyle ve bu kelimeleri birer cümlede kullan.
 Sihirli Resim Yapalım: Bir mum edin ve resim kâğıdına mumla bir resim çiz. Çizerken ne çizdiğini pek ayırt edemeyeceksin. Fakat sonra tüm sayfayı sulu boyayla boyadığında mumla çizdiklerin belirginleşecek. Bakalım ortaya neler çıkacak…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum