Çocuklar İçin Sanat: Fernando Botero Sanatı ve yaşam hikayesi

Çocuklar İçin Sanat: Fernando Botero Sanatı ve yaşam hikayesi
30 Aralık 2020 - 15:41 - Güncelleme: 06 Şubat 2021 - 12:48

Merve Benzer
Kendi ülkesi Kolombiya’da ulusal kahraman olarak bilinen Fernando Botero, 16 yaşında resim yapmaya başlıyor. Aslında öncesinde matador olma hayali olan sanatçı, bir boğayla karşılaşıp göz göze gelince hemen matador olma fikrinden vazgeçiyor. Boğa ve matador figürlerini çizmeye başlamasıyla başlayan sanat yolculuğunda, hacimin duygusal ve hareketli olmasına inanıyor ve yaptığı eserlerde geniş hacimli karakterler yaratmayı tercih ediyor. İşte tüm bunlar onu sanat tarihinde sıra dışı bir ressam ve heykeltraş olarak tanımamızı sağlıyor.
 Fernando’nun Tarzı
İnsanları, hayvanları ve çeşitli nesneleri abartılı boyutlarda şişirilmiş görüntüleriyle çizen Botero, resim ve heykel sanatında özgün fikirleri ve renk kullanımıyla kendini ifade ediyor. Ona göre abartılmış boyuttaki resimler insanları neşelendiriyor. Buna dair bir konuşmasında: “Ben boyutları abartmayı seviyorum. Sadece kadınları ya da erkekleri değil, manzara resimlerini de öyle yapıyorum. Ve bu benim özelliğim. 16 yaşından beri böyle resim yapıyorum. Eğer resimlerim insanlara neşe veriyorsa bundan ancak mutluluk duyuyorum.” Demiş. Botero resimlerinde canlı ve çok fazla renk kullanmasına rağmen yarattığı renk uyumu ile resimlerini her zaman sade olarak görmemizi sağlıyor. Ayrıca o, derinliği çok önemsiyor ve bir resimde derinliğin en önemli unsur olduğunu düşünüyor. Sizce eserlerinde figürler ifadesiz ve doğrudan izleyiciye bakıyor gibi olabilir mi?
 İlham Kaynağı
Yaptığı resimlerde ve heykellerde çok fazla ilham kaynağı olduğu düşünüyor. Öyle ki sık sık seyahat yaptığını, başka sanatçıların eserlerini ve farklı sanat akımlarını incelediğini ve etkilendiğini söylüyor. Kış aylarını yoğunlukla Meksika’da geçiren ressam orada sirklere ilgi duymaya başladığını ve sirklerin ilham veren yanının olduğunu düşünüyor. Zamandan ayrılmış bir konu olarak gördüğü sirkleri, eserlerinde her yönüyle ele alıyor. Resimlerinin konularında genellikle sirklere, kadınlara, erkeklere, çocuklara, hayvanlara yer veren Fernando, biz izleyicilere gerçekte var olan dünyayı gerçek dışı sadelikte ve kaygısızlıkta gösteriyor. Eserleriyle yüzlerimizde gülümseme yaratmayı başaran Fernando Botero sanatının hepimize ilham olması dileğiyle. :)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum