Bunları Biliyor musunuz?

Bunları Biliyor musunuz?
30 Aralık 2020 - 15:48 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 - 17:11
Yasin Aktaş

Arılar neden bal yaparlar?
Cevabımız evrimagaci.org sitesinden: Basitçe söylemek gerekirse soğuk kış aylarında hayatta kalabilmek için bal yapmaktadırlar. Balı kış gelmeden hazırlamak arılar için çok daha iyi bir tercihtir. Çünkü kışın beslenebilecekleri çiçekleri bulamazlar, bulsalar bile ulaşmaya çalışırken muhtemelen soğuk yüzünden öleceklerdir. Diğer bir yandan bal arılar için mükemmel bir besin kaynağıdır. Bu besin kaynağını özellikle kışın kovan içindeki ısıyı dengelemeye çalıştıklarında harcadıkları enerji kaybını kapatmaya çalışacakları zaman kullanacaklardır.
Yarasalar neden baş aşağı uyurlar?
Cevabı çok zor değil. Yarasalar kuşların aksine yerden havaya doğru uçuşa geçemezler (Yeri gelmişken yarasaların kuş değil memeli hayvanlar olduğunu da hatırlatalım). Bu durumda uyurken bir şekilde kaçmaları gerekirse düşüşe geçerek kanatlarını açar ve mükemmel şekilde uçmaya başlarlar.
Köpeklerin burunları neden hep ıslaktır?
Evet, tam da tahmin ettiğin gibi kokuyla alakalı. Koku kimyasallarının burunda tutulmasını sağlayan mukus adı verilen sümüksü sıvıdır. Mukus salgılayan köpekler sonrasında burunlarını yalar ve bu kokunun ne olduğunu anlamaya çalışır.
Neden kelebekler sadece bir gün yaşarlar?
Sorumuza şöyle cevap vererek başlayalım dünya üzerinde hiç bir kelebek türünün ömrü 1 gün değildir. Yetişkin kelebeklerin ömrü 1 hafta ile 1 yıl arasında değişiyor. Peki neden kelebeklerin 1 gün yaşadığını düşünüyoruz? Çünkü ömürleri 24 saatle 48 saat arası olan Mayıs Sinekleri ile karıştırılır. Bu arada adı üzerinde Mayıs Sinekleri bir kelebek türü değildir.
Hastalıklara karşı aşı olmalı mıyız?
Bu sorumuzun net olarak cevabı evet olmalıdır. Dünya üzerinde her yıl 1 milyona yakın insan aşı ile önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Aşılar da diğer ilaçlarda olduğu gibi belirli bilimsel aşamalardan geçerek onay alırlar ve bu onay aşıların oldukça güvenilir olmasını sağlamaktadır. Sağlıkla, merakla ve bilimle kalın.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum